(Last Updated On: October 10, 2020)

 

Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport izrazio je zadovoljstvo što je Srbija pristupila glavnom programu za implementaciju zdravstvene strategije EU u kome se, po njegovim rečima, radi o ekonomskoj dimenziji i ekonomskim posledicama dobrih ili loših politika u oblasti zdravstva.

Na konferenciji “Nacionalni info dan o evropskom zdravstvenom programu 2014–2020” ambasador Davenport je rekao da je EU podržava zdravstveni sektor u Srbiji i podsetio da je Unija uložila dosta sredstava u taj sektor kroz predpristupne fondove.

Jano je da će dalji razvoj zavisiti od zaposlenih na svim nivoima u zdravstvu, a program će omogučiti bolju saradnju sa kolegama iz regiona i bolju prekograničnu saradnju u svim oblastima zdravstva, rekao je Davenport.

Pristupanjem Evropskom zdravstvenom programu 2014-2020. Srbija postaje ravnopravni partner zemljama Evropske unije, izjavio je minister zdravlja Zlatibor Lončar i ocenio da je to potvrda da su prepoznati napori da se obezbedi efikasniji zdravstveni sistem za građane Srbije.

Lončar je rekao da je Srbija čekala šest godina da pristupi tom programu koji razvija mehanizme za rešavanje manjka resursa i olakšava uvođenje inovacija u zdravstvu.

“Srbija sada dobija podršku za zdravstveni sektor u procesu evropske integracije i usaglašavanja sa evropskim standardima u javnom zdravstvu, a dobijaće i veća sredstva kroz projekte”, rekao je Lončar.

“Zdravstvena politika je državna stvar, ali članice EU imaju i neke zajedničke odgovornosti na tom polju jer imaju iste probleme. Ideja ovog program je da se nađu rešenja koja su primenjiva u svim državama u situacijama kao što je

sprečavanje širenja pandemija preko granica”, izjavio je vd direktor Izvršne agencija Evropske komisije za potrošače, zdravstvo, poljoprivredu i hranu Žak Remakl. EU investira u istraživačke programe i snažno zagovara inovacije u zdravstvenim sistemima, rekao je Remakl I objasnio da je agencija koju on vodi odgovorna za odobravanje i finansiranje projekata.