Ђурић:-Односи-Србије-и-Холандије-иду-видљиви-корак-напред

Министар спољних послова Србије Марко Ђурић, сумирајући дводневну посету Краљевини Холандији, оценио је да је она била вишеструко корисна за односе наше две земље, као и за европску перспективу Србије.

„Имали смо изванредно квалитетан и успешан дијалог са посланицима у холандском парламенту из различитих странака. Ту има људи који су пријатељски наклоњени, има људи који су доста скептични по питању евроинтеграција генерално, али у сваком случају имамо сјајну причу коју можемо да испричамо о нашој земљи која улаже огромне напоре у институционалне реформе, економски развој и све друго“, истакао је министар Ђурић.

Према његовим речима, много је чињеница са којима холандски пријатељи и домаћини нису били у пуној мери упознати, и за које је било врло корисно да их чују, а ово је била прилика да одговоре на бројна питања која су поставили добију најнепосредније од представника државних органа Србије.

Шеф српске дипломатије истакао је да је разговор протекао у изузетно доброј атмосфери износећи закључак да, након ове посете и сусрета са холандским парламентарцима, званичницима и привредницима, односи Србије и Холандије иду видљиви корак напред. 

„И ова посета неће бити крај, наставићемо са Краљевином Холандијом да развијамо економске, политичке, културне и сваке друге везе. Овде постоји велики број наших исељеника, ово је земља са огромним научно-технолошким потенцијалима, десетине хиљада људи у Србији већ раде у холандским компанијама, а и неке српске компаније послују успешно одавде или овде“, рекао је министар.

Говорећи о састанцима који су обележили други дан посете, Ђурић се осврнуо и на сусрет са генералним секретаром Хашке конференције Кристофом Бернасконијем, указујући на њен значај за међународно-правни уговорни статус Србије.

„Мало људи у Србији зна чиме се тачно бави Хашка конференција, али она се бави споразумима из области међународног приватног права, и повећањем уговорне базе Србије ствара се и бољи привредни амбијент и бољи амбијент за економску сарадњу наше земље са другим земљама света“, нагласио је Ђурић.

Како је појаснио, међу њима су и споразуми којима се гарантује да компаније могу да правне релације међусобно уређују по највишим међународним стандардима. 

„Разговор са генералним секретаром Хашке конференције био је значајан и због питања Косова и Метохије, због тога што сматрамо да не треба да дође до чланства Приштине у оваквим организацијама у условима у којима режим у Приштини, односно Куртијев режим, угрожава људска права Срба и других неалбанаца на Косову и Метохији и иде сваки месец нови корак назад у дијалогу“, казао је Ђурић. 

Сусрети у Хагу били су прилика, како је истакао, и да холандске саговорнике упозна и са положајем наших људи на Косову и Метохији.

Додао је да је у јучерашњем разговору са високим комесаром ОЕБС-а за националне мањине Кристофом Кампом тема била поштовање права националних заједница у Србији. 

„Ту сам посебно издвојио напоре које ми у Србији улажемо и понос који имамо на различите националне заједнице које живе у нашој земљи, са једне стране, а са друге стране опет указао на све што се дешава на Косову и Метохији“, рекао је министар.

У контексту европских интеграција, према речима министра Ђурића, разговарано је и о томе на који начин да убрзамо европске интеграције, додајући да су се холандски посланици интересовали за то како да својим бирачима представе подршку даљем приближавању земље као што је Србија, у другом крају Европе, Европској унији.

„То је врло лепа и конкретна тема о којој може да се разговара. На пример, ако говоримо о сајбер безбедности, која је овде важна тема, или о питању илегалних миграција, што је овде изузетно важна тема, наравно да не може бити комплетне Европе без Србије која игра значајну улогу у спречавању илегалних миграција. Ми спречавамо више од 70 посто илегалних миграција у Европу преко балканске руте, иако нисмо 70 одсто територије Балкана“, објаснио је Ђурић. 

Србија, како је додао, има ефикасну полицију, органе безбедности и споразуме са Фронтексом, и на тај начин помажемо да ови крајеви не буду запљуснути таласима илегалне миграције. 

„То је један од многих разлога зашто треба посланици и земаља попут Холандије да подрже даље приближавање Србије Европској унији. А круцијални, суштински, фундаментални разлози леже и у томе што је Србија данас најбрже растућа економија свакако у Југоисточној Европи, а врло је могуће да ћемо ове године, ако не будемо сами себе упропастили унутрашњим превирањима, да будемо и најуспешнија економија по расту у Европи“, нагласио је Ђурић. 

Осврнувши се на разговоре који су се односили на привредну сарадњу, Ђурић је навео да улагачи и компаније из Холандије већ раде јако добро у Србији и у највећој мери имају много речи хвале о нашој земљи. 

„Разговарали смо како да ојачамо српско-холандску привредну сарадњу и представио сам нашим домаћинима сложену мрежу подстицаја које влада Србије даје и за иновативне технологије и стартап сектор у нашој земљи. Мислим да ће већ сутра у Београду бити вођени разговори неких холандских компанија са представницима владе Србије, а као резултат данашњих разговора. Очекујем и да ћемо имати и посету привредне делегације из Холандије у наредном периоду“, поручио је министар Ђурић.

Read More