У Москви се завршило финале годишњег Међународног фестивала руског језика, које се одржавало од 28.08. до 01.09.2019, а у којем је учествовало 150 људи из око 30 земаља.

Екипа из Србије је била најбројнија са учесницима из Београда, Инђије, Гроцке, Пожаревца и Петровца на Млави у свим номинацијама осим кореографије.

Прве вечери је било међународно упознавање, на којем су екипе представиле себе и своје земље, показивале интересанте „визит карте“ земаља. Затим је одржана радионица из руских народних игара уз музичку пратњу руских народних инструмената. Деца су током играња стално мењали партнере и тако су се ближе упознавали.

Другог дана је одржано финале у номинацијама.

Победник у номинацији „Вокално стваралаштво“ (1. место) је био ученик Прве београдске гимназије Лазар Видић с песмом „Тамна је ноћ“, руководилац Јелена Ракита. Жири је истакао његово емоционално извођење и проницање у текст песме.

Прво место у номинцији „Уметничка реч“ заузела је Теодора Младеновић из Инђије с делом „Бајка о Козјавочки“ Мамина Сибирјака, руководилац Наталија Малих. Она је одушевила жири својом осећајношћу и искреношћу.

Победници у номинацији „Позоришно стваралаштво“ са представом „Епоха и стил“ по причама Бухова су били Мила Кршљанин, Лазар Живојиновић, Миа Петровић, Михаило Зорић из Дечјег руског културног центра српског одељења Међународног друштвеног Фонда јединства православних народа заједно са РЦНК, заузевши 2. место. Жири је током свечане церемоније награђивања са сцене посебно истакло предиван смисао за хумор деце и таленат руководиоца Јулије Даниловић.

Посебно признање од жирија је добио Данила Даниловић, ученик Филолошке гимназије у Београду, заузевши 2. место у номинацији „Познаваоци руског језика, историје и културе“ у категорији „Руски као матерњи“, мада је руски за њега, како се сматра, страни језик. Такође су му се захвалили на љубави према руском језику.

У оквиру фестивала учесници су посетили форум „Град образовања“ на ВДНХ, где су се упознали са новим технологијама у образовању и опробали у различитим савременим пројектима.

Програм екскурзије је укључивао и посету невероватној „Макети Москве“ на ВДНХ, Александровском парку, Црвеном тргу, парку Зарјадје. Најзанимљивији моменат културног програма фестивала је постао национални шоу „Кострома“ у Позоришту руске песме. Величанствен музично-плесни шоу је провео децу кроз историју Русије и СССР-а и оставио им неизбрисив траг. Поред тога деца су сама посетила и Музеј космонаутике, Централни дечји свет и Храм Христа Спаситеља.

Original Article