Амбасадорска-конференција-у-Београду

Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић отворио је данас Амбасадорску конференцију, на којој су се окупили амбасадори, генерални конзули и шефови мисија Србије при међународним организацијама. Нашим дипломатама обратила се председница Скупштине Републике Србије Ана Брнабић и почасни гост Конференције, министар иностраних послова Републике Азербејџан Џејхун Бајрамов.

Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је на отварању Конференције да ће Србија бити најчвршћи бедем међународног права, као да ће српска дипломатија наставити да се развија у изазовном времену које долази. “Наше Министарство спољних послова мора да буде главни носилац и стуб спољнополитичког одговора Србије и главна подршка свим државним институцијама у вођењу спољне политике, у времену које од нас захтева да будемо флексибилни, прилагодљиви, спремни да пригрлимо нове технологије, нове друштвене политичке околности и да на њих дамо најбољи могући одговор”, рекао је Ђурић.

Подсетио је да се Амбасадорска конференција одржава у Београду после више од једне деценије. “Овде смо се сабрали и окупили да заједнички сагледамо спољнополитички наступ Србије у времену које је турбулентније и изазовније од времена са којим су се суочавале можда било које генерације дипломата у модерној српској историји”, рекао је Ђурић. 

Додао је да је уверен да су пред Србијом и велики нови хоризонти сарадње. “Уверен сам у то да ћемо и са новом администрацијом у Сједињеним Државама, са којима остварујемо изванредну и свакодневну комуникацију, успети да дамо нови допринос остваривању мира и стабилности у нашем региону. Да ћемо сачувати и јачати наша традиционална пријатељства и да ћемо унапредити односе и са Народном Републиком Кином. Да нећемо изгубити наше односе ни са Русијом, ни са било којом другом земљом света”, истакао је Ђурић и додао да ће се Србија све време држати принципа уклесаних у Повељу УН. 

Навео је да Србија наставља да води национално одговорну спољну политику пружене руке, која има за циљ да подржи, како је навео, визију председника Србије Александра Вучића коју је изнео у свом обраћању у септембру 2019. године, у коме је дефинисао кључне националне приоритете.

Ђурић је окупљеним амбасадорима и дипломатама рекао да српска политика треба да буде оријентисана ка будућности. “Све оно што радимо, што стварамо, све оно што ви радите у вашим земљама пријема, има у виду стратешку визију будућности Србије, не у вашем мандатном периоду као амбасадора, већ у наредним деценијама које долазе. Ви сте на задатку изградње мреже пријатеља широм света, која ће бити чврст ослонац управо самосталне и независне спољне политике Србије”, истакао је Ђурић.

Подсећајући да је почасни гост на отварању конференције министар спољних послова Азербејџана Џејхун Бајрамов, Ђурић је рекао да је за Србију велика инспирација начин на који је Азербејџан успео да створи мрежу пријатељстава земаља широм света, без обзира на њихову величину, економску, војну и другу моћ и снагу.  “И та мрежа пријатељстава је помогла нашим азербејџанским пријатељима да у тешком и турбулентном времену достигну и остваре неке од својих националних циљева”, рекао је Ђурић.

Он је навео да се интензивно ради на реформи и модернизацији МСП и да ће оно у наредним годинама примити у своје редове велики број нових, талентованих, младих, високостручних кадрова. “Већ наредних недеља ми ћемо започети кампању „Буди српски дипломата“ са циљем да привучемо људе који поседују модерне вештине, који поседују највиши ниво знања и квалификација, који говоре беспрекорно стране језике и владају савременим ИТ технологијама, имају личне контакте, вештине, карактеристике које ће им омогућити да буду заиста у професионалном смислу кључни носиоци српске дипломатије у наредном периоду”, рекао је Ђурић.

Подсетио је да је МСП основало Центар за аналитику и инструктажу, као и Центар за заштиту територијалног интегритета, са циљем да се пружи подршка српским институцијама када је реч о српским позицијама у АП Косово и Метохија. “Желимо да свака наша амбасада и сваки наш генерални конзулат буде истовремено и канцеларија за Косово и Метохију, која ће нашим домаћинима и саговорницима у земљама пријема у реалном времену пружати информације, аргументе, контакте и све што им је потребно да на објективан и непристрасан начин формирају своје мишљење о овој кључној државној и националној теми за нас”, рекао је Ђурић.

Најавио је да је 2025. година та у којој ће се славити вредности Повеље Уједињених нација и поручио да ће Србија, заједно са својим савезницима у међународној заједници, бити најчвршћи бедем међународног права и најчвршћи бедем борбе за то да све државе треба да буду једнаке у третману у међународној заједници и да све државе треба да се држе принципа поштовања територијалног интегритета, суверенитета, равноправности и једнакости у међународним односима.

Ђурић је рекао да чланство Србије у Европској унији остаје апсолутни стратешки приоритет српске дипломатске мреже, као и да је поносан на чињеницу да Србија води  мултивекторску спољну политику.

Председница Народне скупштине Ана Брнабић изјавила је да следећа година доноси много изазова за Србију и регион јер ће бити обележено неколико важних јубилеја који подсећају на политичке процесе који су обликовали нашу садашњост, али и да наша дипломатија мора да буде ефикасна и мудра како бисмо наставили са изградњом боље будућности. “На вама лежи одговорност да Србија кроз те изазове ојача”, рекла је Брнабић дипломатама.

Према њеним речима, главни спољнополитички циљ Србије јесте да постане део европске породице, односно да настави да испуњава критеријуме за чланство у Европској унији. “Председник Србије Александар Вучић поставио је пред читав државни апарат Србије циљ да се са свим унутрашњим реформама заврши до краја 2026. године, а у томе парламент има важну улогу. То је изазов који је пред нама, при чему морамо да очувамо наше националне интересе. Србија је изабрала српски пут, који је свакако најтежи, али представља најбољу опцију за наше грађане”, рекла је Брнабић.

Додала је да Србија, поред европског пута, тежи ка јачању односа са својим традиционалним пријатељима и стварању јачих веза са земљама које ће бити кључне за будућност. “Пре свега мислим на афрички континент. Сарадња са свим земљама света је наш приоритет, јер ће она донети корист свим нашим привредницима, пољопривредницима и целом народу”, навела је Брнабић.

Она је подсетила да је Србија у 2024. години закључила споразуме о слободној трговини са Кином, Уједињеним Арапским Емиратима, Египтом, као и да су у току преговору са Јужном Корејом. “Морамо да градимо све боље и јаче политичке и трговинске везе са Азијом”, истакла је Брнабић.

Она је рекла да су амбасадори српско лице у свету, чија је одговорност да земљу представљају достојанствено и професионално. “Ви сте ти који можете и морате да преносите поруку колико се Србија променила у последњих 10 година, колико је напредовала. Ви треба да будете наши најважнији канали комуникације са светом. Ми морамо радити једнако на регионалној стабилности и међународном поверењу”, казала је Брнабић.

    

Према њеним речима, Србија мора бити проактивна у својој спољној политици, укључујући и парламентарну дипломатију. “Мој лични циљ је да у наредном периоду отворимо парламент тако да он не буде стриктно фокусиран на нашу унутрашњу политику и међусобне размирице и борбе, већ да се као институција отвори и да покушамо да покажемо јединство. Наш парламент мора бити један од кључних стубова у изградњи и унапређењу међународних односа Србије”, нагласила је Брнабић.

Она је додала да данашња конференција није само прилика за разматрање актуелних питања, већ и за постављење нових циљева. “Србија је данас земља која ради, која константно тражи и ствара нове прилике. Србија је земља која гледа напред, ка стабилности, миру и просперитету. Иако није лако, наша амбиција је да изградимо будућност која ће бити светла за све наше грађане, а посебно за генерације које долазе после нас”, истакла је председница Народне скупштине.

Министар спољних послова Азербејџана Џејхун Бајрамов рекао је да Србија и Азербејџан имају изузетно добре односе који се заснивају на међусобном поштовању и поручио да ће се и у будућности две земље подржавати око кључних питања. “Као што је поштовање територијалног интегритета и суверенитета, неповредивости међународно признатих граница. Морамо се супроставити пракси дуплих стандарда и селективног приступа. Морамо остати будни у вези са константним покушајима мешања у наше унутрашње ствари и послове”, нагласио је он.

Бајрамов је истакао да је учешће Азербејџана на овој конференцији још један од показатеља изузетно добрих доноса две земље, које поред дипломатске сарадње имају добру сарадњу и у области привреде и енергетике.

Подсетио је да две земље већ неколико деценија гаје добре односе који су успостављени још 1977. године. “Од тада смо пријатељи и партнери. Односи између наше две државе, наших народа су искрени, а то се огледа у свим областима наше сарадње. Имамо и блиске односе између два председника, (Илхама) Алијева и (Александра) Вучића. Такође, и Савет за стратешко партнерство је допринео унапређењу наших односа”, рекао је министар Бајрамов.

Додао је да између две земље постоји политички дијалог, блиска сарадња између парламента.

Истакао је да политичку и дипломатску сарадњу прати и привредна сарадња и сарадња у области енергетике која је веома важна.  “Азербејџан је допринео снадбевању енергијским изворима и наша нафта и даље тече ка европском тржишту. Данас Азербејџан снадбева 12 земаља гасом. Поносан сам што могу да кажем да је ове године гас из Азербејџана дошао и до Србије, имајући у виду ваш стратешки положај. Верујемо да ваша земља може бити такође и транзитна рута. Природни гас је оно што је важно и биће важан још дуго времена, али и поред тога ми у Азербејџану веома марљиво радимо на томе да ширимо наше капацитете. У том смислу имамо и партнерство са Грузијом и Јерменијом”, рекао је он.

Додао је да са партнерима у централној Азији, раде и на сарадњи у области зелене енергије. “Азербејџан је успоставио ново партнерство са Узбекистаном и сарађиваћемо на производњи зелене енергије која ће се затим даље преносити”, истакао је он. 

Навео је да  Азербејџан и Србија разматрају, такође могућности изградње гасне електране овде у Србији.

Истакао је да се обе земље налазе на енергијским раскрсницама. “Морамо да заједно радимо на томе да искористимо географске предности наших земаља, које су добро позициониране, тако да буду транзитне руте и да помогну и својим суседима”, навео је министар.  

Додао је да можемо да остваримо сарадњу и области туризма и да те потенцијале треба истажити. 

Подсетио је да је ове године Азербејџан био успешан домаћин у организовању Конференције о климатским променама која је позната под називом COP29.  “Србија је била представљена на овој конференцији на највишем нивоу. Делегација коју предводио председник Србије Александар Вучић, склопила је важне споразуме што представља нове глобалне циљеве, које треба остварити у оквиру климатских промена до 2035. године”, нагласио је он.

Истакао је да му је част и што је Србија добила прилику да буде домаћин  специјализоване изложбе Експо 2027 и уверен је да ће овај Експо бити изузетно успешан. 

Министар спољих послова Азербејџана подсетио је да су се две земље суочавале са бројним изазовима како би сачувале своју слободу и своје политике. “Наше нације живе у турбулентним временима и ситуација се још више компликује кад имате притисак споља. Они желе (велике силе) да одаберете страну у глобалним конфликтима, али ми одбијамо да урадимо то из принципа. Искуство нас учи да уколико земље претворите у бојишта због спољног фактора добићете само девастацију и разарања. Јер велике силе ће временом разрешити неке своје разлике, они увек то ураде на крају, али патња и разарања су оно што остаје и недавни догађаји на бруталан начин управо ово показују”, објаснио је Бајрамов. 

Додао је да су и Србија и Азербејџан одабрале прави пут када је спољна политика у питању. “Пут који је заснован на националним интересима и међународном праву. Политике које су вођене дугорочним стратешким интересима земаља, јачање безбедности и развоја”, додао је он. 

Изразио је уверење да ће две земље и у будућности неговати пријатељство и партнерство.

На крају цитирао је председника Србије Александра Вучића: “Ми имамо чврсто, искрено пријатељство и није могуће окренути Азербејџан против Србије или Србију против Азербејџана.  

Живело пријатељство”.

Извор: Танјуг

Read More