Синоћ је у Нишу, у препуној сали биоскопа Cineplexx, организовано премијерно приказивање новог руског документарног филма „Грешка пуковника Едвинсона“ (2024) редитеља Дениса Чувајева. Филм је посвећен једном од најзагонетнијих епизода Другог светског рата када је у небу изнад Ниша умало започет Трећи светски рат. Дана 7. новембра 1944. се одиграла једина позната битка између совјетске и америчке авијације, данас познатија као „Нишки инцидент“, у којој је погинуло више десетина совјетских војника и официра, међу којима и генерал-поручник Григориј Котов.
Премијеру су посетили бројни званичници, а пре пројекције филма публици су се обратили председник Друштва српско-руског пријатељства и руских сународника „Наисус“ Ненад Станковић (испред организатора догађаја), министар у Влади Србије Ненад Поповић и директор Руског дома у Београду Јевгениј Баранов, који је у свом дужем говору скренуо пажњу на суштину „савезничких односа“ са Американцима:
„Недавно је амерички амбасадор у Београду позвао Србију да се определи за савезнике. Данас смо се окупили како би обележили 80. годишњицу примера тог америчког такозваног савезништва. Од тог дана – 7. новембра 44-те године можемо да почнемо са одбројавањем свима нама добро познате америчке такозване грешке и колатералне штете.
Амерички амбасадори су чести гости у Нишу. Иако је убиство совјетских војника пре осамдесет година заиста била њихова трагична грешка, зашто онда не видимо америчког амбасадора са цвећем у рукама на месту где су америчке бомбе однеле животе десетина њихових савезника?
Ове године обележавамо и 80 година ослобођења Југославије од нациста. Ево цитата из позива совјетске врховне команде трупама које су улазиле у земљу:
„Војници Црвене армије!
Ушли сте на територију нама драге и духом и крвљу Југославије. Увек и свуда запамтите да сте у Југославију дошли не да бисте јој наметнули своје законе и поретке, већ да бисте сустигли и уништили немачке разбојнике који беже под вашим ударима“.
Приликом јуриша на Београд, нашим трупама је саветовано да не користе тешку артиљерију и авионе, како не би разорили престоницу братске земље. Ова препорука је била спроведена по цену стотина живота наших војника…
Исте 1944. године америчке бомбе су уништиле Београд и друге градове Србије. Са војне тачке гледишта, ова бомбардовања су била апсолутно бесмислена и имала су само један циљ – да покажу надмоћ савезника. Следећи пут савезнички авиони су уништили српске градове 1999-те године. И опет са истом сврхом – да натерају Србију да се определи за савезнике…
Данас, када је Србија поново позвана да се одлучи, важно је да се присетимо свих ових историјских лекција, како се грешком Србија не би случајно претворила из њихових савезника у колатералну штету“.
Филм „Грешка пуковника Едвинсона“ за ширу публику премијерно ће приказати телевизија „Balkan Trip“ вечерас у 21.30 и сутра у 22.30 часова.