Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић састао се данас у Њујорку са сталном представницом САД при УН Линдом Томас-Гринфилд.
Током разговора размењена су мишљења о предстојећој седници СБ УН која ће бити посвећена раду УНМИК, као и о развоју билатералних односа Србије и САД.
Саговорници су се сложили да динамичан политички дијалог и разговори између званичника две земље представљају прилику за размену мишљења о темама које су приоритетне за развој билатералних односа, постизање веће транспарентности и јачање поверења, нарочито у години када обележавамо 142 године дипломатских односа.
Шеф српске дипломатије изразио је наду да ће се у предстојећем периоду реализовати посета државног секретара Ентонија Блинкена Србији, као и наду да ће ускоро доћи до размене посета на председничком нивоу.
Када је реч о предстојећој седници СБ УН, министар Дачић истакао је да је за Србију рад УНМИКА у свом пуном капацитету од велике важности с обзиром на деликатност тренутне ситуације у српској јужној покрајини.
Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, шеф српске дипломатије поновио је да ће Србија задржати конструктиван став у вези са европским предлогом и имплементацијом акционог плана у циљу даље нормализације односа са Приштином, али је поновио да за Србију постоје црвене линије од којих неће одустати, као што је то претходних месеци истицао и председник Вучић.
Поменуо је да ће у циљу наставка дијалога следећи састанак на виском нивоу бити одржан у Бриселу 2. маја у коме ће, са наше стране, учествовати председник Вучић. Напоменуо је да укупан успех европског предлога зависи од формирања ЗСО, као обавезе која је преузета пре десет година потписивањем Бриселског споразума. Недопустиво је да се овај корак условљава разматрањем захтева за чланство Приштине у Савету Европе и Србија се оштро противи оваквом развоју догађаја, подвукао је Дачић.
Амбасадорка САД при УН Линда Томас-Гринфилд позвала је на имплементацију споразума који су Београд и Приштина постигли у Охриду, те истакла да ће САД и даље бити активно ангажоване у давању подршке Србији и Косову док имплементирају своје обавезе у постизању предвидљивих и мирних односа.