Министарство спољних послова је, у складу са спољнополитичким приоритетима Владе Србије, и у координацији са председником Републике, у првих сто дана рада Владе, интензивно деловало на унапређењу међународне позиције Србије, обезбеђивању подршке нашим виталним државним и националним интересима, као и заштити интереса наших држављана у иностранству.
Започето је спровођење иновираног спољнополитичког приступа како би били унапређени односи са нашим кључним спољнополитичким партнерима и традиционалним пријатељима.
Радило се и на продубљивању односа са удаљеним регионима (Карипским, Латинском и Централном Америком), као и приближавању земљама које показују мањи степен разумевања за виталне интересе Србије, кроз детаљније и јасније предочавање наше аргументације о питањима где нам се ставови разилазе, и уз подстицање развоја билатералне сарадње у областима од обостраног интереса.
Министар Марко Ђурић је у протеклом периоду учествовао на шест великих међународних самита, имао више од стотину сусрета са представницима страних држава и посетио 11 земаља.
Представници Министарства спољних послова одржали су билатералне политичке консултације са колегама из Финске, Намибије, Марока и Холандије, као и конзуларне консултације са Ираном.
Значајни напори уложени су у борби за заштиту наших државних и националних интереса када је реч о Косову и Метохији. Српска дипломатија је интензивно радила на спречавању пријема Приштине у Савет Европе и на томе да се на свим меридијанима чује истина о ситуацији у јужној српској покрајини и проблемима са којима се наш народ тамо суочава.
Представници Министарства спољних послова су, као део тима на чијем је челу био председник Александар Вучић, спровели опсежну и интензивну дипломатску акцију у борби против усвајања резолуције о Сребреници у Генералној скупштини УН.
Интензивиран је наступ наших дипломата у иностраним медијима, са циљем стварања новог имиџа, побољшања репутације наше државе и аргументовања политичких позиција Србије.
Када је реч о промоцији економских интереса Србије, Министарство спољних послова је наставило са пружањем помоћи и подршке нашим привредницима за наступ у иностранству, као и са редовним консултацијама са представницима ПКС, РАС и пословне заједнице са циљем отварања нових перспективних тржишта.
Модернизација рада конзуларне службе и унапређење у пружању конзуларних услуга држављанима Србије у иностранству су активности којима Министарство спољних послова придаје посебан значај и у том контексту је предузет низ активности. Између осталог, започет је поступак увођења новог програма за пријем захтева за биометријске пасоше (ИСИД), који је инсталиран у 10 дипломатско-конзуларних представништава, у Босни и Херцеговини, Црној Гори и Аустрији, а у току је инсталирање и пуштање у рад у дипломатско-конзуларним представништвима у Словачкој и СР Немачкој.
У оквиру ширења наше дипломатско-конзуларне мреже, а на основу Меморандума о разумевању између МСП РС и МСПТ Мађарске о заједничком коришћењу просторија ДКП две државе, у јулу је отпочео рад наше амбасаде у Сантјагу, у Чилеу.
Министарство спољних послова наставиће да у предстојећем периоду, у сарадњи и координацији са председником Републике Александром Вучићем и председником Владе Србије Милошем Вучевићем, унапређује своје кадровске потенцијале и да развија дипломатско-конзуларну мрежу како би успешно остало на првој линији одбране државних и националних интереса.