Ђурић-за-Њузмакс-Балканс:-Србија-до-2027.-спремна-за-ЕУ

Економска сарадња између Србије и САД значајно је напредовала, а ускоро очекујемо и закључивање споразума о стратешком партнерству у области енергетике. Биће то нови, важан искорак у односима двеју земаља, каже у интервјуу за Њузмакс Балканс министар спољних послова Марко Ђурић.

Пре но што је ступио на функцију министра, Ђурић је био амбасадор Србије у Вашингтону, а у унапређење српско-америчких односа је, како наводи за Њузмакс Балканс, ушао срцем.

“Знам колико је то важно за нашу земљу – стратешки и политички. Знам колико смо историјски били утемељени у квалитетној сарадњи. Још од 1882, само четири године након што је наша независност призната на Берлинском конгресу, успоставили смо дипломатске односе са Америком. И то у време када Америка није била ни близу тако велика сила каква је данас, када је једно писмо путовало између Београда и Вашингтона дуже од шест недеља, па су наши преци схватали колико је та сарадња значајна. И у 21. веку, у ери у којој се Србија врло брзо модернизује и развија, наша економија напредује, та сарадња са САД већ је донела да нам је економска размена у области ИТ-а, софтверске индустрије, близу четири милијарде годишње. Дакле, извоза наших производа, наших ИТ, софтверских и технолошких услуга из Србије на америчко тржиште, то је огромна додатна вредност за нашу земљу”, наводи Ђурић за наш портал.

Како каже, част му је што је имао прилику да у претходном мандату представља Србију у Вашингтону.

“Купили смо за Србију прелепу нову зграду амбасаде на 16. улици, на мање од километара од Беле куће. Реновирали смо резиденцију краља Петра у Вашингтону, која је сада резиденција српске амбасаде, у којој се дешавају сваког месеца културни догађаји, окупљања наших исељеника. Покренули смо наше исељеништво на колективну политичку акцију, први пут организовали низ скупова српских исељеника, више волим тај термин, него дијаспора, у Вашингтону, и данас видимо да су они много активнији. Срби-Американци, њих више од милион, који имају 137 епархија Српске православне цркве, право су благо нашег народа. То је цела једна Србија изван Србије која живи у Америци. И са њима морамо да наставимо да се повезујемо још боље. Са ове позиције, наставићу да радим све што могу да то буде још боље”, истиче наш саговорник.

Важан искорак у односима двеју земаља

Истиче да је економска сарадња између САД и Србије значајно напредовала.

“Путујем у Вашингтон, где ћу учествовати на састанку, на скупу Пупин иницијативе, али ћу се срести са низом америчких званичника. Очекујемо закључивање споразума са САД о стратешком партнерству у области енергетике, врло, врло скоро. Биће то нови, важан искорак у нашим односима. Наша сарадња у бројним областима бележи изузетне резултате. САД и Србија сарађују и у сфери одбране и безбедности, имамо 16 и по година старо партнерство између Војске Србије и Националне гарде Охаја. То је квалитетно партнерство које је на неки начин променило негативне слике и стереотипе на обе стране о сарадњи у овој области”, каже Ђурић.

Дијаметрално различити погледи о Косову и Метохији

Министар напомиње да изазови у односима постоје, и да то не жели да скрива.

“Они су сконцентрисани на различита виђења која имамо по питању Косова и Метохије, где се наши погледи дијаметрално разликују. Али, и Србија и САД желе стабилност, добре међуетничке односе, нормализацију ситуације на терену, и врло важно – и Србија и Америчке Државе снажно се противе једностраним акцијама Приштине које имају тешке последице по људска права невећинских заједница, укључујући и наше сународнике. Истовремено, противимо се кршењу међународних споразума, стварању атмосфере која није добра за дијалог. У том смислу, чини се да, када је реч о будућности, желимо исте ствари”, наводи министар спољних послова.

Избори у САД

Осврћући се на предстојеће председничке изборе у САД, Ђурић истиче да ће Србија одлично сарађивати са људима које изабере амерички народ, из које год странке да долазе.

“Као министар спољних послова не могу да се опредељујем за неку од страна, као што ни ми не волимо када се странци мешају у наше изборе и наше унутрашње политичке ствари. Волео бих да видим висок ниво ангажмана будуће америчке администрације у конструктивном решавању отворених питања у нашем региону. Као што су велике силе биле ту када су проблеми настајали, тако је потребно да буду присутне и сада, када генерације које нису учествовале у стварању тих проблема, те проблеме треба да решавају”, наводи наш саговорник.

Председнички избори у САД биће одржани 5. новембра

Додаје и да Срби у Америци могу да буду политичка сила.

“Поносан сам на Србе у Америци који су постали амерички активни. Мислим да можемо да будемо права политичка сила, на начин на који су то Грци, или Јевреји”, наводи Ђурић.

Србија спремна до 2027. за чланство у ЕУ

Министар спољних послова истиче да је Србија, према његовом мишљењу, прва на листи држава које треба да буду примљене у Европску унију (ЕУ), по својим, како наводи, економским, политичким, инфраструктурним и институционалним показатељима.

“У Европу не идемо да просимо, да тражимо било шта што нам не припада. Идемо, између осталог, да бисмо равноправно заузели место за европским столом, којем ћемо да допринесемо здравом економијом. Као земља која је смањила свој спољни дуг са 79 посто БДП на 50. Земља која има озбиљна улагања у инфраструктуру. Наравно, добро је дошао сваки евро који долази из Брисела. Али, не идемо тамо да бисмо тражили новац, већ да бисмо дали свој допринос. У вредносном смислу припадамо заједници европских народа и желимо да се питамо једнако као и други. Не желимо да будемо Порторико ЕУ, територија која нема право гласа. Срби су заслужили више. Срби су историјски задужили Европу у борби против фашизма и нацизма, у много других европских епизода. Са наше стране, до 2027. бићемо потпуно спремни за чланство у ЕУ”, истиче наш саговорник.

Усклађивање са политиком ЕУ

Говорећи о увођењу санкција Русији, као потенцијалном предуслову за улазак наше земље у ЕУ, Ђурић каже да је Србија спремна да усагласи своју спољну и безбедносну политику са ЕУ, оног момента када нам и формално отвори врата.  

“Верујемо и боримо се за то да трагични конфликт у Украјини буде окончан. Сваког дана се у мислима молимо за нашу браћу, за наше истовернике који страдају на обе стране, при чему смо се ми јасно одредили. Србија води самосталну и независну политику, политику пружања руке сарадње према свима, и то доносимо на европски сто као додатну вредност. Наша независна спољна политика ће се наставити и то са пуним жаром и еланом. Спремни смо да, оног момента када нам ЕУ и формално отвори врата за пуноправно чланство, усагласимо своју спољну и безбедносну политику до краја са политиком ЕУ, с тим што ћемо ми у том тренутку учествовати у формулисању те исте политике”, указује министар Ђурић.

“Србија је на страни жртава”

Додаје да је позиција Србије принципијелна, говорећи у тренутној комплексној геополитичкој ситуацији, и рату у Украјини и Појасу Газе.

“Србија је на страни Међународног јавног права, Повеље Уједињених нација. Србија је на страни жртава, на страни оних чије се границе и територије заузимају. И ми ту позицију имамо због нашег проблема, наше муке, али и зато што верујемо да је то једина заштита целог човечанства и мира у свету, као неке ултимативне вредности којој треба да тежимо”, наводи.

Сарадња Србије и НАТО

Министар Марко Ђурић био је први српски министар спољних послова који је присуствовао самиту НАТО, на позив америчког државног секретара Ентонија Блинкена. Истиче да Србија и НАТО имају добру сарадњу данас, иако је она у сенци догађаја од пре четврт века.

“Ипак, ако уђемо у суштину, видећемо да се данас граде односи поверења са чланицама НАТО и да оружане снаге Србије имају значајну корист од размене знања, искуства, диверзификације нашег система наоружања кроз сарадњу са европским државама које су истовремено чланице НАТО савеза. Србија љубоморно чува и своју избалансирану, односно неутралну политику, али то нас није спречавало и неће нас спречити у остваривању садржајнијих односа и верујем у то да партнерство Србије и НАТО доприноси миру и стабилности”, наводи Ђурић.

Подсећа и да се Србија ослања на НАТО мисију КФОР, што је за нас, како истиче, тешко, наслеђено и изнуђено решење.

“Војска Србије остварује одличну сарадњу са КФОР, они су последња линија међународно-правне заштите нашег становништва. Сигуран сам да ће односи између Србије и НАТО бити још бољи у будућности”, наводи министар.

Напад на амбасадорку Србије у Шпанији

Недавно је у Мадриду нападнута амбасадорка Србије у Шпанији Ирена Шарац, а претходно су дипломатско-конзуларна представништва Србије била мета претњи.

“Државе домаћини су одговорне за безбедност дипломатских мисија које се налазе на њиховој територији. Са Шпанијом имамо одличне односе. Шпанија је пријатељска земља са којом на много нивоа делимо вредности, подржавају нас по питању нашег територијалног интегритета. Амбасадорка Ирена Шарац је радила сјајан посао на унапређењу ових односа. Не желим да спекулишем да ли је неком засметало стање сјајних односа Србије и Шпаније”, наводи Ђурић.

Како додаје, државни органи Србије сарађују са шпанским на расветљавању овог случаја.

“Неприхватљив је било какав акт насиља према српским дипломатама било где у свету. МСП предузима све да заштити саме зграде и објекте, овај инцидент се, нажалост, десио на улици. Сматрамо да је кажњавање починиоца неопходно. Разговарао сам са амбасадорком буквално неколико минута после инцидента, било ми је јако жао што је морала да прође кроз ту врсту понижења и физичког напада као представник Србије”, истиче министар.

Кадровско освежење у МСП

За Њузмакс Балканс открива да МСП очекује значајно кадровско освежење.

“Желимо да запослимо људе који имају знање, искуство, који ће бити спремни и жељни да се боре за Србију у међународној арени. Потребно је да проширимо нашу дипломатско-конзуларну мрежу, да будемо присутни на неким растућим тржиштима, у растућим центрима политичке моћи где до сада нисмо били, да ојачамо неке од наших амбасада. Имамо амбасаде које у кадровском смислу једва и да постоје, са по једним до два човека, који се муче да грађанима пруже најосновније услуге, а камоли да утичу на политику у земљи пријема, да активно раде са српском дијаспором. Иако желе, немају капацитета. Те ствари морају да се мењају. Србија има пуно дивних, позитивних ствари да исприча о себи, које су супротне перцепцији о нама. Радићемо на тој промени имиџа Србије”, наводи он.

“Износићу истину о страдању Срба на КиМ”

Ђурић у уторак путује у Вашингтон, на позив Пупин иницијативе, групе младих људи који су се окупили са циљем да раде на развоју српско-америчких односа и поправе слику о својој земљи.

“Учествоваћу на форуму на којем ће се говорити о приликама у нашем региону. Сигурно ће ту бити различитих ставова. Износићу истину о страдању српског народа на КиМ, истину о кршењима људских права од стране Куртијевог режима, о неопходности да међународна заједница казни једнострано деловање Куртијевог режима, али ћу и представити позитивну слику о Србији, огромним потенцијалима за економску и политичку сарадњу и наш ентузијазам да наставимо на томе да радимо”, поручује министар спољних послова Марко Ђурић у разговору за Њузмакс Балканс.

Извор, фото/видео: Њузмакс Балканс

Read More