Министар спољних послова Марко Ђурић учестовао је данас на конференцији „Јачање партнерства између Србије и САД у свету који се мења“ у организацији непрофитне организације „Пупин иницијатива“.
Учествујући на панелу „Један на један са министром спољних послова“, Ђурић је рекао да су односи између Србије и САД дуговечни скоро као међународно призната државност наше земље.
Уз подсећање да је један од спољнополитичких приоритета Србије јачање партнерства са САД у свим областима, министар је нагласио да будућност односа мора да се заснива на ревитализацији њиховог постојећег стања.
Говорећи о билатералној сарадњи у савремено доба, Ђурић је указао да постоји чврста економска веза, јер неке од највећих америчких компанија отварају своја представништва у Србији, али и да је приметно да српска привреда почиње да се озбиљно позиционира у САД.
„Подсетићу да је Америка први партнер Србије када је реч о извозу ИТ услуга, као и да се најдинамичнији и најмодернији аспекти наше привреде развијају кроз сарадњу српских и америчких компанија – како кроз присуство америчких компанија на нашем тржишту, тако и кроз све чешће присуство наших компанија на тржишту САД“, истакао је Ђурић.
Одлична сарадња Србије и САД, према речима министра, већ дуже од једне деценије постоји и у области безбедности, у оквиру које ове године обележавамо 18 година партнерства између Војске Србије и Националне гарде Охаја.
Поводом образовања као једне од кључних тачака повезивања наших земаља, шеф српске дипломатије навео је да су амерички универзитети међу најбољима на свету, али и да су на њима неретко запослени и наши људи.
Такође, поред јачања дипломатске мреже, која ће подразумевати именовање почасних конзула и отварање конзуларних представништава широм САД, Ђурић је рекао да ће се уложити додатни напори и на јачању политичке позиције тамошње српске заједнице.
„Мислим да је веома важно што су Срби у САД почели да се боље организују и активније постављају према учешћу у америчком политичком животу, јер управо њихов глас може да допринесе повећању профила Србије у политичком систему САД, што ће довести и до пораста интересовања америчких политичара за Србију у будућности“, оценио је шеф српске дипломатије.
Коначно, министар Ђурић захвалио је „Пупин иницијативи“ на организацији догађаја и доприносу ове организације јачању српско-америчког партнерства.