Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић је, у данашњем разговору са шефом Канцеларије Савета Европе у Београду Јаношем Бабићем, рекао да је дводеценијска сарадња са Саветом Европе добра, а да је од значаја подршка ове организације у спровођењу реформи на пољу владавине права, људских права и демократије.
Горуће политичко питање за нас је, према министровим речима, покушај приштинског режима да приступи Савету Европе, при чему је поновио наше оштро противљење и самом разматрању таквог захтева мимо свих принципа међународног јавног права.
„Алармантна је ситуација на Косову и Метохији, где се српски народ, живећи у страху, из дана у дан и из месеца у месец суочава са борбом за голи опстанак, са борбом против истребљења, и то у неподношљивим условима у којима је угрожена не само њихова безбедност, већ и основна људска и грађанска права“ указао је Ђурић.
Апелујући на нужност заштите права и слобода Срба на Косову и Метохији, шеф српске дипломатије је додао да о забрињавајућем стању у нашој јужној покрајини додатно сведочи чињеница да је, само у последњих годину дана, више од 14% преосталих Срба напустило територију.
Евентуални пријем Приштине, како је подвукао министар, представљао би кршење не само Резолуције 1244 СБ УН, Статута Савета Европе, већ и Повеље УН, и као такав, постао би опасан преседан са врло извесним негативним последицама на глобалном плану.
Уз честитке за 75. годишњицу оснивања ове организације, која се обележава ове године, министар Ђурић је истакао да су принципи на којима је Савет Европе саздан значајни и за Србију и за цео регион, као и да ће наша земља наставити да буде конструктиван партнер у остварењу заједничких циљева.