Ђурић:-Србија-и-Чешка-негују-вековно-пријатељство-и-сарадњу

„За Србију је однос са Чешком Републиком један од кључних партнерских односа са државама чланицама ЕУ. Чешку и Србију веже вековно пријатељство и сарадња која је издржала тест времена. У нашој генерацији, убрзан економски развој Србије у великој мери значи и прилику за бољу економску сарадњу између чешких и српских компанија“, нагласио је министар Ђурић.

Говорећи о односима двеју земаља, Ђурић је констатовао да је привредна размена у порасту, паралелно са економским растом и развојем Србије, и изразио уверење да ће инвестициони рејтинг који је наша земља добила пре неколико дана дати нови импулс економској размени између Србије и Чешке. 

„Наше две земље сарађују и на плану ширих међународних односа, а партнерство је засновано на европским вредностима које наше земље деле. Србија је на европском путу и захвални смо Чешкој Републици због тога што подржава процес европских интеграција земаља Балкана, укључујући и чињеницу да континуирано подржава процес европских интеграција Србије“, поручио је министар спољних послова Србије. 

Према његовим речима, Србија ће до 2027. године завршити комплетан процес унутрашњих структурних реформи потребних за чланство у ЕУ.

„Уверени смо да српски народ и српска држава могу дати свој квалитативан, суштински допринос заједничком европском пројекту. Због тога смо још једном и у разговорима подвукли захвалност због подршке процесу европских интеграција“, рекао је Ђурић. 

Министар Ђурић је додао да је чешког колегу упознао са напорима које Србија улаже у стварање нових политичких односа у региону који ће бити засновани на поштовању, сарадњи и поверењу и пријатељству за будућност.

„Уверен сам у то да делимо интерес да југоисток Европе буде регион успеха, регион који се можда у економском смислу и најдинамичније развија на читавом европском континенту, и зато нам је значајна подршка и за превазилажење отворених регионалних питања из претходног периода“, оценио је Ђурић. 

Госта из Чешке министар Ђурић упознао је и са ситуацијом на Косову и Метохији, где се српски народ суочава са веома озбиљним притисцима и последицама једностраних и некоординисаних акција Куртијевог режима. 

„Србија је опредељена за поштовање резултата бриселског дијалога, за поштовање највиших степена и стандарда колективних људских економских и политичких права, и европске државе, нама пријатељске, па и Чешка Република, могу рачунати чврсто на Србију као поузданог партнера у очувању мира и стабилности“, рекао је шеф српске дипломатије захваливши Чешкој за контрибуцију међународном мировном присуству на Косову и Метохији. 

Чешка заједница у Србији, нагласио је министар Ђурић, чини органски део нашег друштва више векова, а Чеси у Србији кроз историју дали су велики допринос култури, науци, уметности и уткани су у ткиво наше престонице.  

„Драго ми је што у Београду постоји и функционише Чешка кућа која је на иницијативу председника Вучића предата на коришћење чешкој заједници у Србији и уверен сам у то да ће у наредном периоду ова Чешка кућа бити још једно од места и још једна фокална тачака за не само културни, духовни и свеукупни живот чешке заједнице, већ и место за неговање чешко-српских односа“, истакао је министар Марко Ђурић. 

Министар Липавски истакао је након данашњег сусрета да динамика посета на високом нивоу сведочи о веома интензивним односима између Чешке и Србије.

„Састанци које сам данас имао у Београду били су веома отворени, топли и пријатељски, што осликава и наше међусобне односе. Желео бих, такође, да честитам на томе што је Србији подигнут кредитни рејтинг и то је одлична вест. Чешка је међу 10 највећих спољнотрговинских партнера Србије и један од најзначајнијих инвеститора у Србији“, нагласио је министар Липавски.

Подсетио је да је прошле године међусобна трговинска размена била више од две милијарде евра, што је, како је додао, одлична економска вест.

„Мислим да ови бројеви у годинама пред нама могу да буду чак и бољи, јер су могућности за повећање економске размене и економске сарадње између наших земаља постоје и веома су интензивне“, истакао је министар иностраних послова Чешке. 

Говорећи о могућностима унапређења сарадње, истакао је да потенцијали постоје и у области саобраћаја, заштите животне средине, туризма и у другим областима од заједничког интереса. 

Министар Липавски изразио је, овом приликом, захвалност у име Чешке Републике Србији и министру Ђурићу на одличном приступу српске стране у вези са реконструкцијом Чешке куће у Београду. 

„Ту ћемо направити Чешки центар, културни институт који ће радити на промоцији чешке културе, појачавати чешко-српске културне везе и унапређивати наше односе. Формално, центар ће отворити премијер Фијала који ће ускоро доћи у посету Србију“, истакао је Липавски. 

Приликом данашњег сусрета, као је истакао, разговарано је и о проширењу Европске уније, што је за Чешку велики приоритет. 

„Чешка подржава српску владу да направи корак напред у приступним преговорима. То је, наравно тежак и компликован задатак, захтева хармонизацију са Европском унијом, укључујући функционисање правне државе, спољне и безбедносне политике и битно је да то функционише као целина“, рекао је министар Липавски.

Према његовим речима, није могуће прескочити веома осетљива питања као што је дијалог о нормализацији односа између Београда и Приштине, који би требало да доведе до побољшања животних услова грађана и осигура стабилност и безбедност у региону.

 

Read More