Министар спољних послова Србије Марко Ђурић, завршавајући учешће на Минхенској безбедносној конференцији, изјавио је да је делегација Србије имала сусрете са бројним званичницима широм света, на којима су се чуле похвале на рачун онога што је Србија и тим председника Вучића постигао у области економије.
Истакавши важност присуства Србије у Минхену, Ђурић је рекао да је Србија послала поруку свим учесницима конферениције да је отворена за бизнис, да је стабилна и оријентисана ка будућности.
Када је реч о ситуацији у региону, Ђурић је навео да ће ово бити година изазова и због обележавања разних годишњица, од „Олује”, Сребренице, ослобођења Јасеновца, Дејтонског споразума…
Шеф српске дипломатије истакао је да Србија жели да проблеме решава, без стварања нових, чувајући достојанство и интересе српског народа, али чувајући и поштовање према свима другима, и својим и туђим жртвама.
„Уверен сам да и у региону ово може да буде година тешње сарадње. Мислим да, без обзира на све изазове наслеђене из прошлости, наш регион јесте један од региона са великим потенцијалом да буде мотор развоја Европе, а Србија је већ доказала да то јесте“, нагласио је Ђурић.
Министар је указао да је током два дана конференције имао низ изузетно значајних разговора са америчким и другим званичницима, а да је један од њих био сусрет са изаслаником председника САД за специјалне мисије Ричардом Гренелом.
„За нас је веома важно да промене које су наступиле у политици у Америци, искористимо на начин да то постане и нова ера у односима између наше земље и нашег региона и САД, и ми одговорно, водећи рачуна, пре свега о српским интересима у целом региону, радимо управо на томе“, рекао је Ђурић.
Министар Ђурић је нагласио да је у разговору са новоименованим специјалним представником Европске уније за дијалог Београда и Приштине Петером Соренсеном, са којим је јуче имао састанак, посебан акценат био на положају Срба на Косову и Метохији, те да га је упознао са свим једностраним и некоординисаним потезима који је Куртијев режим предузео у претходном периоду.
Истакавши да је данас разговарао и са министрима спољних послова Румуније, Бугарске, Хрватске и Албаније, Ђурић је оценио да је за Србију од велике важности да у овој ери турбуленција проблема у целом свету наше окружење сачувамо мирним и стабилним.
Шеф српске дипломатије подсетио је да је имао састанке и са представницима јеврејских организација и породица отетих у Гази, поново апелујући на њихово што хитније ослобађање.