Književno veče: 14.04.2021. u 18:00 časova putem Zoom-a
Učestvuje: Karl-Markus Gaus
Moderira: dr Ana Marija Šlup, DAAD-lektorka na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu
Za: napredne studente germanistike, one koji uče nemački jezik i sve zainteresovane
Za registraciju kliknite ovde.

U okviru manifestacije „Čitalačko proleće“, koju organizuju DAAD-lektori i lektoke zajedno sa Goethe-Institutom u Beogradu srdačno vas pozivamo da prisustvujete drugoj književnoj večeri u nizu, 14. aprila 2021. godine, kada će austrijski pisac Karl-Markus Gaus čitati odlomke iz svojih tekstova o Banatu i Bačkoj ili njihovoj reminiscenciji u njegovom sećanju.
Karl-Markus Gaus
© Kurt Kaindl

Karl-Markus Gaus rođen je 1954. u Salcburgu u porodici Podunavskih Švaba koja je emigrirala iz Vojvodine. Ubrzo je postao poznat kao esejista i pisac. Njegov slojeviti opus obuhvata kako romane, eseje i pripovetke, tako i novinske tekstove. Osim toga, Gaus je izdavač i glavni urednik književnog časopisa Književnost i kritika (Literatur und Kritik). Za svoj rad je dobio brojne nagrade, među kojima su Austrijska državna nagrada za publicistiku u kulturi (1994), Počasna nagrada austrijskih knjižara za toleranciju u mišljenju i delanju (2001) i Austrijska umetnička nagrada za književnost (2013).
O knjizi „Prvo što sam video“
Sluh, vid, miris, dodir. Karl-Markus Gaus pripoveda o prvim čulnim utiscima dečaka sredinom 20. veka i istovremeno skicira portret autora iz detinjstva. Pažnja bezimenog pripovedača prati glas iz radija, reči roditelja, braće i sestara i razgovore na drugim jezicima. Istražuje sobu, stan, kuću. Kroz ovaj mali svet, veliki se probija kao munja: upravo završeni Drugi svetski i novi, Hladni rat, uvek su prisutni u ovom detinjstvu. Ovde vidimo dete koje je rano naslutilo silovitost reči i sebi objašnjava svet na sopstveni način, kroz priče koje čuje.
„Prvo što sam video“ u eBiblioteci

O knjizi „Dvadeset leva ili si mrtav“
Karl-Markus Gaus je ponovo na putovanju: u Republici Moldaviji inficirao se „moldavskom čežnjom“, u Bugarskoj istražuje zemlju koja se razlikuje od one iz koje nam iznova i iznova stižu loše vesti. A na ulicama Zagreba otkriva naizmeničnu igru sećanja i zaborava. Naposletku, u Vojvodini, koja je nekada bila Evropa u malom, prati trag svoje majke Podunavske Švabice. Uz mnoštvo informacija o istoriji i sadašnjosti ovih zemalja Gaus u ovoj knjizi sjedinjuje formu reportaže, kulturne istorije i autobiografije.

„Čitalačko proleće“ održava se u saradnji sa Austrijskom ambasadom u Podgorici i Njemačkim domom u Crnoj Gori.
„Čitalačko proleće“ održavaće se jednom mesečno, druge srede u mesecu. Čekaju nas još naredni događaji:
12.05.2021. u 18:00 časova
Markus Ostermajr, „Der Sandler“
09.06.2021. u 18:00 časova
Enis Maci, „Eiscafé Europa“Original Article