Државни секретар Министарства спољних послова Никола Стојановић учествовао је на панелу „Јачање мултикултурализма у подељеном свету“, у оквиру „Јереванског дијалога“, иницијативе коју је покренула Јерменија како би политичари, дипломате, припадници академске заједнице и цивилног друштва имали прилику да размене мишљења о изазовима нашег времена.
Стојановић је том приликом истакао да је за Србију дијалог темељни градивни елемент функционалног међународног и мултилатералног поретка, и предуслов за успешно суочавање са све већим бројем глобалних и локалних изазова.
Као негативан пример изостанка дијалога, Стојановић је навео актуелну ситуацију на Косову и Метохији, где је Приштина учешће у дијалогу са Београдом уз посредовање ЕУ, заменила агресивним једностраним деловањем.
Стојановић је учеснике скупа детаљно упознао са појавним облицима насиља које Приштина спроводи над српским народом на Косову и Метохији, са јасним циљем да се Срби искорене и да се избришу трагови његовог постојања у покрајини.
„Какав је резултат одустајања од дијалога? Приштина је добила оштре критике међународне заједнице, при чему је ЕУ увела санкције против Приштине. Политичка стабилност у ширем региону је поткопана. Економске перспективе су умањене, а културна и етничка дистанца између заједница је већа него икада“, објаснио је Стојановић.
Као позитиван пример промоције мултикултурног дијалога навео је изложбу Експо 2027, чији ће домаћин бити Београд, објаснивши да је Србија одлучила да организује велики међународни догађај управо са свешћу да је то прилика да се ојача глобална сарадња и разумевање кроз неполитичке теме.
На маргинама скупа у Јеревану, државни секретар Никола Стојановић одржао је билатералне састанке са замеником министра спољних послова Јерменије Парујром Хованисијаном, замеником министра спољних послова Таџикистана Содиком Имомијем, првим замеником министра спољних послова Грузије Лашом Дарсалијом, замеником министра спољних послова Казахстана Алибеком Куантировим и Хелен Едуардс, генералном директорком за међународну развојну сарадњу у МИП Шведске. Разматрана је сарадња у различитим областима и потврђена обострана посвећеност унапређењу билатералних односа.