Ђурић:-Србија-жели-стратешко-партнерство-са-САД

На једном од панела говорио је и шеф српске дипломатије Марко Ђурић, који је том приликом истакао да Србија жели стратешки дијалог и стратешко партнерство са САД.

Осврћући се на период који провео на позицији амбасадора Србије у САД, Ђурић је истакао да је највећи изазов на почетку био недостатак заинтересованости америчке администрације за ситуацију на Балкану због других проблема широм света.

“Није лако привући пажњу високопозиционираних доносилаца политичких одлука на балканска питања. Међутим, политичка пажња на високом нивоу је неопходна како би се решили неки од наслеђених проблема на Балкану. Толико тога доброг се дешава, имамо велики економски раст, и Балкан може бити добра вест у Европи, али да би то било могуће неопходна је политичка пажња”, објаснио је Ђурић.

Други проблем је, према његовим речима, навести доносиоце политичких одлука да на Србију и наш регион гледају из другачијег угла, јер већина људи, ван уског круга експерата, последњи пут је чула за Балкан током деведесетих година прошлог века.

“И Србија треба да изгради капацитете за интеракцију са САД, јер, иако смо бројем мали народ, имамо менталитет великог народа и велике амбиције, али оне морају бити пропраћене одговарајућим капацитетима”, додао је Ђурић. 

Он је истакао и важност бројне српске дијаспоре у САД, која може да буде значајан фактор у изградњи бољих српско-америчких односа.

Упитан о циљевима које је себи поставио долазећи на чело Министарство спољних послова Србије, Ђурић је објаснио да желимо да проширимо партнерства и пријатељства широм света, да ревитализујемо своју дипломатску мрежу, да је модернизујемо и опремимо људским ресурсима и технолошким алатима како бисмо остварили своје циљеве. 

“Морамо да будемо врло ефикасни у слању наших порука и стварању нових пријатељстава, што ће захтевати и изградњу капацитета за то… Покушаћемо да Србију учинимо присутнијом у међународној заједници да бисмо стварали и неговали пријатељства, подстакли економски раст и повезаност са светом, и сваки тренутак свог времена посветићу тим циљевима”, казао је Ђурић.

На скупу су се обратили и амерички конгресмен из Калифорније Ерик Сволвел, који је истакао важност продубљивања обострано корисне српско-америчке сарадње на више планова. 

Према његовим речима, први циљ би требало да буде јачање војних веза са Србијом, јер веома је важно очувати стабилност на Балкану кроз тај вид партнерства; други циљ је помоћ Србији у експлоатацији стратешких сировина на начин који задовољава највише еколошке стандарде; а трећи важан циљ би требало да буде проширење иницијативе “Отворени Балкан” и боље разумевање важности те иницијативе у САД.

На скупу је говорио и заменик помоћника америчког државног секретара за западни Балкан Александар Касаноф, који препознаје велике шансе за убрзани развој региона, и Србију види као кључну компоненту у том процесу.

Према његовим речима, економски резултати Србије сведоче о великој виталности, и САД желе да виде наставак тог тренда, али и оснаживање интегративних процеса и сарадње на читавом западном Балкану, било да је реч о односима са САД или ЕУ.

“Ово је историјски тренутак, јер нам даје шансу да коначно окренемо нову страницу, и направимо отклон од деведесетих година прошлог века и наслеђа тог времена”, оценио је Касаноф.

Read More