Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић учествовао је данас у Варшави на неформалном састанку министара спољних послова Европске уније и министара спољних послова земаља кандидата за чланство у ЕУ.
Министар Ђурић је истакао да је данас потврђено да Србија има јасну европску будућност и додао да је изражен веома јасан глас подршке Србији на путу европских интеграција, реформи, економског напретка и свега оног позитивног што Србија ради.
Шеф српске дипломатије је нагласио да данашњи састанак са високом представницом Европске уније за спољну и безбедносну политику Кајом Калас, комесарком за проширење Европске уније Мартом Кос и тридесет министара спољних послова представља веома важан и озбиљан дан за Србију.
„С обзиром на то да је састанак био иза затворених врата у такозваном гимних формату, оно што могу да кажем је, да неке од земаља јесу износиле критичке тонове на рачун председника Србије због учешћа на догађају у Москви, на пример Луксембург, Белгија, Хрватска, али и да се на састанку врло јасно чуо глас подршке Србији на путу европских интеграција, на путу реформи, на путу економског напретка, свега онога позитивно што радимо и гласа ако хоћете и против оних који изједначавају Србију са разним другим негативним тенденцијама на Европском континенту, па и глас оних који одбијају да се повуче знак једнакости између политике Србије и политике било које од великих сила“, истакао је министар Ђурић.
Поручио је да смо посебно захвални нашим италијанским пријатељима чији представник је говорио снажно у прилог Србије, додајући да не зна да ли је то резултат разговора председника Вучића и премијерке Мелони или традиционалног пријатељства наших земаља. Министар Ђурић је на речима подршке захвалио и мађарским представницима, али и Пољској и домаћинима овог састанка из Европске уније.
„Србија међу својим приоритетима има јачање институција, снижавање друштвених тензија, јачање друштвеног дијалога, економије, инфраструктуре и унапређење атмосфере у нашем региону, пре свега због себе саме и својих грађана. Србија ће, као таква, убрзо бити прихваћена као пуноправни члан са правом одлучивања за столом за којим се налазимо и данас. Као што је Његош говорио, чаша меда иште, чашу жучи“, оценио је Ђурић.
Министар Ђурић навео је да, након овог састанка са већом дозом оптимизма него пре доласка у Варшаву, гледа на динамику европских интеграција Србије.
„Охрабрен сам енергијом коју видим када је у питању проширење Европске уније и код високе представнице Европске уније за спољне послове и безбедносну политику Каје Калас, комесарке за проширење Европске уније Марте Кос, али и код великог броја европских пријатеља, јер понављам, данас нисмо чули само речи критике на рачун Србије, иако су околности веома специфичне, иако сам чуо, понављам, нападе на председника Вучића због учешћа на догађају у Москви, већ и речи охрабрења од појединих земаља за оно што се у Србији ради, за политику Владе, реформе које спроводимо економски раст, све оно што смо под руководством и председника Вучића и низ влада у претходном периоду постигли“ истакао је Ђурић.
Једна од централних тема данашњих разговора у Варшави, како је истакао министар Ђурић, била је и ситуација у Босни и Херцеговини. Он је навео да је јасно да је притисак на руководство Републике Српске велики, пре свега на председника Додика и додао да у том смислу расте број оних који глас притиска испољавају.
„Наша порука је врло доследна и на овом састанку, као и претходних тридесет година, а то је да подржавамо Републику Српску у њеним Дејтоном дефинисаним надлежностима и територијални интегритет Босне и Херцеговине. Истовремено охрабрујемо дијалог унутар БиХ између свих заинтересованих, односно укључених страна и сматрамо да је веома значајно да се тај дијалог врши са свим демократски изабраним представницима, без искључивања. Овој поруци придружиле су се и неке друге земље, а један број земаља имао је и веома оштре ставове везано за председника Додика“, оценио је Ђурић.
Указао је на то да је на састанку било и етикетирања и разочаравајућег извртања истине од стране представника Приштине.
„То је било изнето на тако рудиментаран и самопоражавајући начин, да није било непријатно за слушање, готово да можемо бити задовољни због тона и стила који је био аутодеструктиван, а из реакције других министара, видео сам да то није наишло на добар пријем”, навео је Ђурић након састанка.