Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић оценио је, након разговора са министром спољних послова Републике Гане Самуелом Окуџетом Аблаквом, да Србија и Гана стоје заједно у одбрани вредности Повеље УН, суверене једнакости, мира и међународног поретка заснованог на правилима.
Министар Ђурић је указао на традиционално пријатељство две земље које датира још из времена председника Нкрумахa и председника Тита, а које се данас наставља и унапређује кроз визије председника Александра Вучића и председника Мохамеда.
Истакао је, такође, да обе земље имају изузетан економски потенцијал и да су „земље будућности“. Посебно је похвалио кораке које Гана предузима у правцу економског развоја, као и иницијативу о увођењу „24-часовне економије“. Навео је да верује да то може убрзати економски раст и додао да у томе види прилику за снажније повезивање компанија из Србије и Гане. „Гану видимо као кључног регионалног партнера, нашег традиционалног пријатеља, који је истовремено окренут ка савременој и будућој сарадњи“, нагласио је министар Ђурић.
Министар спољних послова Гане нагласио је, уз срдачне речи добродошлице, да посета шефа српске дипломатије представља значајну прекретницу у односима две земље и да показује јасну посвећеност обе стране ка продубљивању сарадње и јачању партнерства. Додао је да се са својим колегом подсетио дуготрајних односа између Гане и Србије, који датирају из периода СФРЈ, када су лидери две земље Кваме Нкрумах и Јосип Броз Тито имали кључну улогу у оснивању Покрета несврстаних.
„Разговарали смо о потреби проширења наших односа, како на билатералном, тако и на мултилатералном нивоу. На билатералном плану, уочили смо велики потенцијал за повећање трговинске и економске сарадње и охрабрили приватни сектор обе државе да истраже могућности за сарадњу у различитим областима“, истакао је министар Окуџето Аблаква. Додао је да је разматрана сарадња на мултилатералном плану, као и да је потврђена чврста приврженост принципима Повеље УН.
Шеф српске дипломатије подсетио је на доследну подршку Гане територијалном интегритету и суверенитету Србије, изразивши дубоку захвалност због принципијелне позиције коју та земља заузима по овом питању.
Министар Ђурић је, такође, истакао да Србија води независну спољну и унутрашњу политику, са фокусом на економском развоју. Он је саговорника информисао о принципима уравнотежене спољне политике Србије и указао на историјску позицију Србије као земље која је током свог модерног развоја заступала политику пријатељства са свима и непријатељства ни са ким.
„Србија је Запад на Истоку и Исток на Западу – то је дубоко уткано у ДНК наше спољне политике“, подсетио је министар Ђурић на речи Светог Саве, истакавши да би Србија желела да за Гану буде једна од кључних капија ка Европи.
Он је нагласио да Србија поносно наставља своју антиколонијалну и несврстану традицију, и данас активно доприноси обликовању глобалне политике, посебно кроз своје председавање Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију. Истовремено је упутио позив афричким земљама да заједно са Србијом учествују у креирању политика које ће дефинисати будућност ове технологије.
Министар Окуџето Аблаква нагласио је да је Гана заинтересована да са Србијом унапреди сарадњу у области вештачке интелигенције, а посебну захвалност је упутио Влади Републике Србије на стипендијама које додељује студентима из Гане, у оквиру програма „Свет у Србији“.
Министар Ђурић је најавио интензивнију сарадњу у области одбрамбене индустрије, посебно у развоју технологија за заштиту од претњи на мору попут кријумчарења и других безбедносних ризика, као и у сектору биотехнологије у пољопривреди, кроз партнерство специјализованих института две земље.
Ђурић је нагласио и потребу за интензивнијим повезивањем народа, посебно у контексту демографских изазова, што подразумева и већу мобилност радне снаге између две земље. Најавио је проширење програма стипендирања студената из Гане у Србији, уз увођење додатних 30 стипендија у текућој години. Изразио је, такође, наду да ће и српски студенти имати прилике да студирају у Гани и ближе се упознају са културом и потенцијалима ове западноафричке земље.
„Пријатно смо изненађени колико имамо сличности, а за које нисмо ни знали да их делимо. Једно је, међутим, сигурно – имамо заједничке интересе, али и врло искрене емоције, како на нивоу влада, тако и међу народима“, закључио је министар Ђурић у обраћању бројним новинарима у Акри, изразивши велико задовољство што је управо Гана прва земља коју је посетио у овом делу света као министар спољних послова.