Foto: preuzeto sa sajta Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine

Šef ekonomskog odeljenja Delegacije EU u Srbiji Frejk Janmat ocenio je da Srbija uspešno primenjuje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i dodao da su postepeno eliminisane uvozne tarife na pojedine poljoprivredne proizvode, kao i da nije bilo pogoršanja trgovinskog bilansa zbog toga.

Govoreći na konferenciji nedeljnika NIN “Budućnost srpske poljoprivrede” koja je održana u Privrednoj komori Srbije Janmat je rekao da je važno da Srbija ima predvidivu poljoprivrednu politiku da bi poljoprivrednici na tome mogli da baziraju svoje investicione odluke.

On je naveo i da će EU nastaviti da podržava poljoprivredu i bezbednost hrane kroz IPARD program.

Ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković rekla je da tranzicioni period u poljoprivredi dosta dugo traje i dodala da je srpska poljoprivreda u dužem periodu u teškom položaju.

Ona je rekla da veruje da će naši poljoprivrednici biti spremni da se za nekoliko godina kada Srbija bude stekla status punopravnog člana u EU takmiče sa poljoprivrednicima iz Evrope, da naši proizvodi budu konkurentni.

Bošković je uverena da će se kroz implemantaciju programa u ovoj oblasti, koje je Srbija pripremila, i kroz implementaciju IPARD programa, pomoći srpskoj poljoprivredi i srpskom seljaku da se dobro pripremi za period kada će zajednička poljoprivredna politika EU u potpunosti biti implementirana i u Srbiji.

Šefica Pregovarčkog tima za pristupanje Evrpskoj uniji Tanja Miščević ocenila je da će najveći izazov u nastavku pregovora sa EU biti kako da se Srbija “pripremi za apsorpciju većih sredstava koje možemo da dobijemo ulaskom u EU”.

Miščević je ukazala da je “jako važno da razumemeo da EU ne određuje budućnost srpske poljoprivrede, već je mi sami određujemo”.

Ona je rekla da su pred Srbijom pregovori o uključivanja srpske poljoprivrede u veliki korpus zajedničke poljoprivredne politike EU.

Upitana kada bi mogla da budu otvorena poglavlja 11, 12 i 13 koja se odnose na poljoprivredu, Miščević je odgovorila da je plan Srbije da poglavlje 13, koje se odnosi na ribarstvo, bude pripremljeno za otvaranje ove godine navodeći da bi prva verzija Akcionog plana trebalo da bude gotova u martu ove godine.