(Last Updated On: February 28, 2017)

U okviru ciklusa debata Evropske priče, Evropski pokret u Srbiji i EU info centar javnu debatu „Kraj globalizma i budućnost međunarodne trgovine“, koju organizuju Ekonomsko-poslovni forum. Debata će biti održana u utorak, 28. februara, od 14-16h u prostorijama EU info centra (Kralja Milana 7, Beograd).

Na skupu će govoriti Bojana Todorović, pomoćnica ministra iz Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, Milica Čubrilo Filipović, sekretar  Udruženja za turizam, Sektor usluga, Privredna komora Srbije, Predrag Bjelić, Ekonomski fakultet i Duško Lopandić, bivši ambasador Srbije pri EU. Razgovor će moderirati Gordana Lazarević, predsednica Ekonomsko-poslovnog foruma EPuS-a.

Promene i novi izazovi u međunarodnoj trgovini prete da imaju dalekosežne posledice na globalnom nivou. Protekli period su obeležili veliki događaji, kao što su otkazivanje učešća Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u transpacifičkoj zoni slobodne trgovine (TPP), protesti i negodovanja transatlanskog trgovinskog partnerstva (TTIP) između SAD i EU i poteškoće sa ratifikacijom ugovora između EU i Kanade (CETA). Takođe, Sporazum o slobodnoj trgovini između EU i Ukrajine je odbačen na referendumu u Holandiji, što za sada nije zaustavilo primenu ovog sporazuma.

EU se nalazi pod pritiskom sa dve strane. Prvi je Bregzit: Britanija trazi prednosti slobodne trgovine sa EU – kao najbližim i najrazvijenijim tržištem visokoh tehnologija i izvorom kapitala, a s druge strane se okreće trgovinskim pregovorima sa SAD – koji treba da nadomeste gubitak EU tržišta i slobode kretanje kapitala. Drugi je da Tramp, koji ima drugačija gledišta na sisteme socijalne zaštite, međunarodnu trgovinu, migracije, a u EU vidi najvećeg konkurenta. Takođe, u ovoj godini se sa neizvesnošću očekuju rezultati izbora u Francuskoj i Nemačkoj koje treba da zajedničkim snagama preuzmu kormilo EU.

Zemlje Zapadnog Balkana (ZB) su male, siromašne i svoj razvoj zasnivaju na zaduženju u inostranstvu ili privlačenju stranih investicija. Mnogi investitori su odložili odluke o investicijama u inostranstvu pod pretnjom visokih uvoznih dažbina. Nastavak evrointegracija zemalja ZB neće doprineti samo većim sredstvima iz EU fondova, već će omogučiti uživanje svih prednosti ugovora o slobodi trgovine. U tom svetlu EU postaje ključni partner u zemljama ZB, posebno ukoliko dođe do većih talasa protekcionizma. S druge strane, EU mora da održi svoje jedinstvo kako ne bi postala šačica malih privreda koje neće moći da se oporave od ekonomske krize, jer nijedna zasebno ne predstavlja veliko tržište