Foto: FoNet
Delegacija EU u Srbiji i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja su danas, zajedno sa reprezentativnim socijalnim partnerima, obeležili kraj tvining projekta „Unapređenje socijalnog dijaloga“, koji je trajao 25 meseci. EU je ovaj projekat finansirala sa 1,5 miliona evra, na taj način pomažući osnaživanje i unapređenje kvaliteta socijalnog dijaloga u Srbiji.
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport ukazao je da je socijalni dijalog ključni element evropskog projekta od samog početka, da se njime postiže ekonomski napredak i društvena stabilnost.
Ambasador Davenport je istakao da su kroz projekat precizirani zakoni u oblasti rada koji se moraju dalje usklađivati sa evropskim zakonodavstvom, predviđeno je da socijalni partneri moraju biti uključeni u razgovore reformskog programa, kao i unaprediti funkciju Socijalno-ekonomskog saveta.
Kao pomoć Srbiji u ostvarenju ovog cilja, u rad na ovom institucionalnom tvining projektu uključena je Slovačka. Više od 35 eksperata je prenosilo svoje znanje, iskustva i najbolje prakse srpskim kolegama iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, reprezentativnih socijalnih partnera i lokalnih socijalno-ekonomskih saveta.
Ambasadorka Slovačke u Srbiji Dagmar Repčekova istakla je da je Srbija uspešna u izradi i usvajanju zakona, kao i primeni na nacionalnom nivou. “Slaba karika u tom lancu je na lokalnom nivou, pre svega zbog nedostatka vizije političara ili glavnih učesnika na lokalnom nivou”, dodala je ona.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin najavio je da je već počeo rad na zakonima koji se tiču radno pravnih odnosa, među kojima Zakon o Agenciji za privremeno zapošljavanje i Zakon o sezonskom radu i da će oni posle izbora biti usvojeni. Takođe, u pripremi su i Zakon o štrajku, socijalnom preduzetništvu i mirnom rešavanju sporova.
Jedan od ciljeva projekata, dodao je Vulin, je da se Socijalno-ekonomski savet spusti na nivo lokalnih samouprava.
Projektom „Unapređenje socijalnog dijaloga“ osnaženi su zakonski kapaciteti Sektora za rad Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i socijalnih partnera u cilju daljeg usklađivanja radnog zakonodavstva sa direktivama EU koje se odnose na radno vreme i godišnji odmor, zaštitu radnika u slučaju kolektivnog otpuštanja, insloventnost poslodavca, zaštitu mladih na radu, jednak tretman muškaraca i žena u zapošljavanju, porodiljsko i roditeljsko odsustvo, i dr.
Više od 30 aktivnosti je zajednički sprovedeno i ostvareni su konkretni rezultati. Na nacionalnom nivou, podržani su ključni koraci u predpristupnom procesu u oblasti rada i kolektivnih odnosa: radno zakonodavstvo Republike Srbije je spremno za dalje usklađivanje sa direktivama EU; uspostavljena je efektivna mešavina politika za smanjenje udela neformalne ekonomije; dat je pojednostavljen model kompleksnog pitanja reprezentativnosti i registracije sindikalnih i poslodavačkih udruženja, koji je usaglašen sa konvencijama Međunarodne organizacije rada i koji omogućava blagovremeno otklanjanje prepreka za ostvarivanje lokalnog socijalnog partnerstva.
Što se tiče lokalnog nivoa, 28 lokalnih socijalno-ekonomskih saveta je u potpunosti funkcionalno i operativno, i imaju kapacitete za osmišljavanje lokalnih akcionih planova koji bi odgovarali na lokalne probleme i potrebe. Takođe su razvijene veštine u različitim oblastima socijalnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja, povlačenja sredstava za finansiranje aktivnosti socijalnog dijaloga i apliciranju za EU i IPA šeme kako bi se finansirale aktivnosti lokalnog partnerstva.