(Last Updated On: October 16, 2020)

Од 20. до 23. септембра у Санкт Петербургу одржан је IX Међународни друштвени педагошки форум „Жива класика“, који је окупио преко 300 наставника, библиотекара, представника департмана за образовање и културних посленика из 85 региона Русије и 60 земаља света.

Конкурс „Жива класика“ је у овом тренутку не само дечји књижевни конкурс, већ и право друштво читалаца, које пропагира популаризацију руског језика и руске културе међу младима, који живе у Русији и иностранству. „Жива класика“ подразумева серију образовних програма не само за децу, већ и за педагоге, као и едукативне вебинаре за наставнике, који трају током целе године. Пројекат „Жива класика“ је објединио милионе људи. Сваке године у конкурсу учествује преко 2,5 милиона ученика. Највећи литературни пројекат земље конкурс „Жива класика“ одликован је наградом „Направљено у Русији“.

На свечаном отварању Форума, које се одржало у Председничкој библиотеци, окупљенима обратили су се: председник фондације „Жива класика“ Марина Смирнова, директор Департмана државне политике у сфери оцене квалитета општег образовања Антон Четвертаков, заменик председника Међувладиног савета и председник Руског комитета програма УНЕСКО Јевгеније Кузмин и др.

У Србији се конкурс „Жива класика“ одржава од 2014. године, а координатор је Руски дом у Београду. Представник Руског дома Јулија Зорић активно је учествовала у раду Форума, чији је програм предвиђао низ лекција на тему образовања, усвајања руског језика као другог језика, предавања руске књижевности, између осталог, и двојезичној деци, као и преглед дечје савремене књижевности. За међународне координаторе одржан је и округли сто на тему: „Конкурс „Жива класика“ и проблеми популаризације руског језика и руске културе међу омладином у иностранству“, током којег су учесници могли да размене искуство одржавања конкурса у земљама, које су представљали. Учесници Форума су имали могућност и да посете радионицу народног уметника Руске Федерације, ректора Позоришног института „Борис Шчукин“ Јевгенија Књазева, као и радионице позоришних и филмских глумаца Сергеја Горобченка и Андреја Носкова.

Original Article