(Last Updated On: March 5, 2020)

Otvaranje izložbe: 05.03.2020. u 19:30 časova
Psihodramsko vođenje: 07.03.2020. u 14:30 časova
Vodi: Gordana Malić Lalović
Prijava: bibliothek-belgrad@goethe.de
Umetnički kafe: 12.03.2020. u 20:00 časova
Moderacija: Slađana Petrović Varagić i Sandra Ratković
Jezik: nemački i srpski sa simultanim prevodom

Izložba prikazuje fotografije berlinske umetnice Sandre Ratković i posvećena je osobama istih zanimanja iz Berlina (Nemačka) i Novog Sada (Srbija).
„Paralelne biografije Srbija-Nemačka“ bavi se temom rada, odnosno, relacijom poslovnog profila i individualnosti i opštim promenama u poslovnoj sferi.
Portreti prikazuju osobe iz Berlina i Novog Sada na mestima koje su sami odabrali, na njihovom radnom mestu. Centralna referentna tačka je njihovo radno okruženje i položaj koji oni odabranom zanimanju daju u svom životu.
Ideja inspirisana je antičkim filozofom Plutarhom. Plutarh je zasnovao diskurs koji je upoređivao rimsku i grčku kulturu, otkrivao sličnosti i integrisao sve u zajednički diskurs. Koncepti identiteta u Evropi su već tada bili međusobno transkulturalno ukršteni.
Projekat je preuzeo ovu osnovnu misao. Dokumentovana je stvarnost rada u ciljnim državama Srbiji i Nemačkoj. Fokus je bio na osobama iste ili slične profesije. Istraživani su različiti aspekti profesionalne karijere i njeno vrednovanje u društvu.

Fotografije

Sandra Ratković zamolila je portretisane osobe da odaberu predmet koji bi trebalo da bude deo fotografije i koji za njih simbolički predstavlja specifičnost datog zanimanja.
Umetnici je bilo važno da na fotografijama istovremeno istakne individualnu ličnost portretisane osobe i simbolički kontekst zanimanja.
Posebno zanimljiv u njenom umetničkom radu je odnos između individualnosti i stereotipa.
Zanimanja fotografisanih osoba su npr. pekar, instruktor plesa, službenica u osiguravajućem društvu, psiholog, bibliotekar, veterinar, domar, instruktor joge, univerzitetski profesor, stomatolog, informatičar, muzičar, pisac, izdavač, prevodilac, fitnes instruktor.
Projekat je realizovan u saradnji sa Tehničkim univerzitetom u Berlinu i Odsekom za germanistiku Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu (ideja projekta: dr Claudia Müller, menadžment projekta (Novi Sad): dr Ivana Pajić, mr Paul Gruber).
Projekat se nastavlja 2020. godine u Mongoliji, Kini, Jermeniji i Gruziji.

Interaktivni element

Na prethodnim međunarodnim izložbama projekta posetiocima je ponuđeno da popune upitnike. Oni su odgovarali na pitanja o radu, identitetu i ličnoj profesionalnoj biografiji.
Popunjeni upitnici posetilaca izložbi u Berlinu (Nemačka), Novom Sadu (Srbija), Plovdivu (Bugarska) i Budimpešti (Mađarska) biće, takođe, izloženi na izložbi u Goethe-Institutu u Beogradu.
Pored toga, posetioci izložbe u Beogradu svojim odgovorima mogu, takođe, aktivno učestvovati u projektu.
Sandra Ratković (Frankfurt na Majni, 1980) je umetnička fotografkinja iz Berlina.
Samostalne izložbe (izbor): umetnička udruženja „Kunstverein Erlangen“ (2019), „Kunstverein Hochrhein“ (2019), „Kunstverein Neckar-Odenwald“ (2018), galerija „Nick Kochornswasdi“, Los Anđeles, SAD (2020), Austrijski paviljon kulture „FLUCA“, Plovdiv, Bugarska (2019), Muzej grada Novog Sada, Srbija (2019), galerija „Isherwood“, festival „Wigan Arts“, Engleska (2017), atelje „Alen“, Minhen, Nemačka (2017).
Godine 2020. dobitnica je stipendije za katalošku podršku fondacije „Kunstfonds“ za seriju fotografija „Merseyside and Brexit“.
Sandra Ratković objavila je knjigu fotografija o Moskvi (monografija, izdavač Hatje Cantz). Uvod o njenom umetničkom radu napisao je Vladimir Kaminer.
Sandra Ratković je završila magistarske studije iz istorije umetnosti (Univerzitet u Frankfurtu na Majni) i stekla je diplomu profesionalne škole za fotografiju „imago Fotokunst Berlin“. O njenim foto-projektima pišu internacionalni mediji (Spiegel, Zeit, Welt, Taz, Deutsche Welle, fluter, Tagesspiegel Berlin, Kaltblut Magazine, Fotohits, Canada L`Express, Mannheimer Morgen, Tagesanzeiger Schweiz).Original Article