Ukrajina sprovodi intenzivne i temeljne reforme u svim sektorima privrede i političkom sistemu dok istovremeno revitalizuje demokratske institucije. Ovo je zaključak zajedničkog izveštaja koji su danas objavile Evropska spoljnopolitička služba i Komisija uoči trećeg Saveta o pridruživanju između EU i Ukrajine 19. decembra u kom je predstavljen napredak u sprovođenju Agende pridruživanja ostvaren od 1. januara 2016.
„Ukrajina je u poslednje dve godine napravila velike korake i to u veoma teškim okolnostima, među kojima su sukob na istoku zemlje i nezakonito pripajanje Krima i Sevastopolja. Današnji izveštaj prepoznaje rad ukrajinskih vlasti. Sada je ključno da se sa usvajanja zakona i uspostavljanja institucija pređe na puno sprovođenje ovih reformi kako bi građani Ukrajine mogli da osete njihove efekte. Ukrajina može da računa na podršku Evropske unije na putu napred”, rekla je visoka predstavnica/potpredsednica Federika Mogerini.
„Reforme u Ukrajini daju rezultate”, izjavio je komesar za evropsku susedsku politiku i pregovore o proširenju Johanes Han. „Ukrajina je preduzela važne korake ka rešavanju ključnog, sistemskog izazova korupcije suzbijanjem ovog problema u nizu oblasti i jačanjem mehanizama za gonjenje počinilaca. Ovaj rad treba nastaviti kako bi se iz temelja promenio način na koji zemlja funkcioniše. Rešavanje problema korupcije i stvaranje pouzdanog pravosudnog sistema su takođe ključne i za transformaciju poslovnog okruženja i prosperitet. Evropska unija će nastaviti da podržava Ukrajinu u ovim naporima, kako politički tako i finansijski.”
Zajednički izveštaj razmatra važne reforme koje su sprovedene u skladu sa strateškim prirotietima Agende pridruživanja. U izveštaju se navodi da je Ukrajina sprovela niz reformi za suzbijanje korupcije i čišćenje bankarskog sistema, da je započela ambiciozne reforme u sektoru energetike kao i da je sprovela mere za jačanje demokratije i vladavine prava. Napredak je ostvaren i u drugim oblastima Sporazuma o pridruživanju, poput delova koji se privremeno primenjuju od novembra 2014, na primer po pitanju usvajanja ustavnih izmena koje se tiču pravosuđa, usvajanja ambiciozne strategije i akcionog plana za ljudska prava i preduzimanja mera za decentralizaciju.
Izveštaj daje pregled napora koje Ukrajina ulaže u unapređenje izbornog procesa, ustavnog okvira i dobrog upravljanja. Izveštaj pozdravlja značajne korake u dijalogu sa civilnim društvom, ali naglašava da je u nekim drugim oblastima, poput privatizacije državnih preduzeća i u sektorima socijalne zaštite i zdravstva, napredak reformi bio sporiji. Osim toga, ističu se teška humanitarna situacija i napori da se pomogne interno raseljenima za koje je procedura za isplatu socijalne pomoći i/ili penzija u toku. Za one građane Ukrajine koji žive u delovima koji nisu pod kontrolom vlade, ovo pitanje tek treba da dođe na dnevni red. Uopšteno govoreći, izveštaj ukazuje na potrebu da se nastavi sa brzim i delotvornim sprovođenjem reformi kako bi stanovništvo moglo da oseti njihov uticaj.
U odeljku o privrednom razvoju, izveštaj ukazuje na prednosti koje je Ukrajini i EU donela privremena primena Sporazuma o slobodnoj trgovini od januara 2016. Ukrajina je usvojila veliki broj zakonskih akata zahvaljujući kojima je pravni okvir trgovine približen propisima Evropske unije, čime je građanima Ukrajine omogućeno da osete prednosti Sporazuma. Ukrajina ima potencijal da privuče još više stranih investicija ukoliko dođe do poboljšanja poslovnog i investicionog okruženja.
U izveštaju se takođe navodi da je Ukrajina uspešno ispunila sve obaveze iz akcionog plana za liberalizaciju viznog režima zbog čega je Evropska komisija u aprilu 2016. uputila predlog Savetu i Evropskom parlamentu da ukine vize za građane Ukrajine. Savet i Evropski parlament su postigli sporazum o mehanizmu za suspenziju 7. decembra čime su otvorili put za završetak procesa vizne liberalizacije.
Ukrajina učestvuje u civilnim i vojnim operacijama EU te pruža podršku borbenim grupama EU u vidu vojnog osoblja i strateškog transportnog aviona. Ovo doprinosi jačanju uloge EU kao globalnog zaštitnika bezbednosti i povećava otpornost zemalja širom sveta.
Evropska unija nastavlja da u potpunosti podržava suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine u okviru njenih međunarodno priznatih granica te osuđuje i ne priznaje nezakonito pripajanje Krima i Sevastopolja od strane Ruske Federacije. Osim toga, Evropska unija nastavlja da podržava diplomatske napore za nalaženje trajnog mirnog rešenja za sukob na istoku zemlje uz punu primenu sporazumâ iz Minska.