jelisejski-sporazum-je-temelj-pomirenja

Сваке године Француско-немачким даном обележавамо Јелисејски споразум. Потписан 22. јануара 1963, представљао је темељ трајног помирења између наше две земље и пресудно је утицао на вредности мира и стабилности које данас промовишемо на нашем континенту. Храбар чин двојице великих државника, канцелара Аденауера и генерала Де Гола, савременика два светска рата у којима су наши народи ратовали један против другог, Јелисејски споразум је поставио основе пријатељства и суштинске сарадње у најразличитијим областима које наше две земље развијају и продубљују свакодневно.

Потписивање Јелисејског споразума представљало је важну прекретницу за Европску унију. Истина, наше земље немају увек исте ставове. Међутим, култура дијалога која преовладава у нашим односима, обележена искреношћу и узајамним поштовањем, извор је креативних и позитивних компромиса у корист наших заједничких циљева, интереса и вредности које чине Европску унију. Тврдња да смо заједно јачи још више важи данас него пре шездесет и једну годину. Жеља да наставимо да продубљујемо нашу сарадњу изнова је изражена пре пет година, кроз Ахенски споразум. Договорили смо се да радимо заједно на јачању ЕУ и Европе сутрашњице.

Међу циљевима које делимо данас у првом плану су они који се односе на проширење и на јачање Европске уније, они иду заједно и један другом дају потпору. Само ће проширена ЕУ моћи да се суочи с геополитичким и глобалним изазовима, уколико се опскрби средствима која јој омогућавају да ефикасно дела у интересу својих земаља чланица. Србија је део тог плана проширења чија се динамика убрзава. Немачка и Француска су заједнички ангажоване на подршци имплементације свих реформи које је Србија предузела на путу придруживања ЕУ, до којег ће доћи, надамо се, ускоро.

Јануара 2024. је и десетогодишњица отварања преговора о приступању Србије ЕУ. Разумемо да рокови могу да вам се чине дугим, они то јесу јер се ради о захтевном процесу, али позивамо власти, све политичке и друштвене снаге и све грађане Србије да циљ приступања ЕУ поставе за национални приоритет. У тој нашој заједничкој домовини слобода, правне државе и императива социјалне правде, место за Србију је резервисано. Желимо да тој заједничкој домовини ваша пријатељска земља, својом историјом и националним духом, да незамењив допринос. Њена изузетна економска динамичност и иноваторски капацитети представљаће предност за европску заједницу. Током протеклих десет година постигнут је напредак, али бројни изазови остају. Година 2024. је преломна и током ње ће, надамо се, Србија потврдити свој избор и одлучно наставити на путу реформи.

Демократија је и даље основа за преговоре о придруживању. У том смислу, нашим двема земљама се чини да је од суштинског значаја да буду отклоњене сумње које произлазе из навода о нерегуларностима, формулисаним након избора од 17. децембра прошле године, као и да препоруке ОЕБС/ОДИХР-а буду спроведене, не само како би се Србија приближила стандардима ЕУ у вези са изборним питањима, већ да би се ојачало поверење српског народа у демократске процесе и адекватно и независно функционисање институција.

Јавни дискурс у вези с неповерењем у ЕУ и оптужбе за мешање у изборни процес које су упућене неким државама чланицама неосноване су и забрињавајуће. Немамо других агенди него да, кроз близак дијалог који водимо са званичницима и свим сферама друштва, кроз финансијску помоћ без премца и подршку, помогнемо Србији у остварењу европског избора за који се определила и у њеној легитимној амбицији да постане регионална сила мира и просперитета.

Учешће Србије у заједничкој безбедности Европе је већ значајно и ми то поздрављамо. Позивамо је да потврди ту позитивну динамику настављањем подршке Украјини и применом санкција намењених сузбијању агресорског рата који Русија води против ове земље и њеног народа.

Потписивање Јелисејског споразума полазило је од једне чињенице: кроз помирење и сарадњу, јачамо себе и креативнији смо у суочавању с регионалним и глобалним изазовима. Прекогранична сарадња је један од кључних елемената француско-немачке сарадње и користи нашем становништву. Уверени смо да ће јачање регионалне сарадње допринети на исти начин економском и друштвеном развоју земаља западног Балкана.

О вредностима помирења и сарадње је реч и када је у питању дијалог између Београда и Приштине. Поздрављамо недавно постигнут напредак на путу нормализације односа с Косовом и очекујемо у 2024. одлучне кораке у потпуној и пуној примени Бриселског и Охридског споразума, који су закључени 17. фебруара и 18. марта 2023, као и уздржавање свих страна од било које акције која би могла да угрози њихову примену. Не сумњамо да ће се Србија залагати за регионалну стабилност и помирење.

Наше две земље стајаће одлучно уз њу на том путу.

Read More