(Last Updated On: February 28, 2017)

Danas je u Briselu održan peti sastanak pristupne konferencije sa Srbijom na ministarskom nivou tokom kog su otvorena dva poglavlja – 20, preduzetništvo i industrijska politika i poglavlje 26, obrazovanje i kultura, koje je odmah privremeno zatvoreno.

Delegaciju Evropske unije je predvodio Luis Grek, zamenik premijera i ministar za evropske poslove i sprovođenje izbornog programa Republike Malte u ime malteškog predsedništva Saveta Evropske unije. Evropsku komisiju je predstavljao Johanes Han, komesar za evropsku susedsku politiku i pregovore o proširenju. Na čelu delegacije Srbije je bila Jadranka Joksimović, ministar bez portfelja nadležna za evropske integracije.

Od ukupno 35 pregovaračkih poglavlja, zaključno sa današnjom konferencijom je otvoreno osam poglavlja u pristupnim pregovorima sa Srbijom od kojih su dva privremeno i zatvorena. Kako bi se proces nastavio, prema potrebi će biti dogovorene naredne konferencije o pristupanju. Pristupni pregovori su pokrenuti u januaru 2014.

Poglavlja o kojima je reč

Unija je pažljivo razmotrila trenutnu pripremljenost Srbije u pogledu poglavlja sa današnjeg dnevnog reda.

Poglavlje 20 – Preduzetništvo i industrijska politika

Pod uslovom da Srbija nastavi sa ostvarivanjem napretka u harmonizaciji i primeni pravnih tekovina EU u okviru poglavlja 20 – preduzetništvo i industrijska politika, EU napominje da je neophodno ispuniti još jedno merilo kako bi ovo poglavlje bilo privremeno zatvoreno. To merilo je sledeće:

  • Priprema i početak sprovođenja sveobuhvatne industrijske strategije koja će biti potpomognuta sistemom indikatora i merila za evaluaciju u skladu sa preporukama relevantnih politika EU u oblasti industrije.

Poglavlje 26 – Obrazovanje i kultura

Kada je reč o pregovorima o poglavlju 26 – Obrazovanje i kultura, EU smatra da merila za privremeno zatvaranje ovog poglavlja, izuzetno, nije neophodno ispuniti, uzimajući u obzir dobar opšti nivo pripremljenosti Srbije u oblasti obrazovanja i kulture i ograničeno područje primene i specifičnu prirodu obaveza koje proističu iz pravnih tekovina u tom poglavlju. EU stoga zaključuje da, u ovoj fazi, ovo poglavlje ne zahteva dalje pregovore.

Praćenje napretka u usklađivanju i primeni pravnih tekovina u oba poglavlja će biti nastavljeno tokom čitavog trajanja pregovora. EU ističe da će posebnu pažnju posvetiti praćenju svih konkretnih pitanja navedenih u zajedničkim pozicijama. EU će se, ukoliko to bude neophodno, ponovo pozabaviti ovim poglavljima u odgovarajućem trenutku.