Nakon jučerašnjeg uspešnog lansiranja četiri satelita Galileo, ova konstelacija sada broji 18 od najmanje 24 satelita koliko ih je potrebno za globalnu pokrivenost. Za lansiranje satelita iz grupacije Galileo je juče po prvi put korišćena raketa Ariane-5. Zahvaljujući jučerašnjem lansiranju novih satelita, postavljanje globalnog navigacionog sistema Galileo je ubrzano.

Maroš Šefčovič, potpredsednik nadležan za energetsku uniju je izjavio: „Lansiranje novih satelita pokazuje da se Evropa nalazi na čelu razvoja svemirskih tehnologija kao i da će od sada imati samostalni pristup svemiru. Galileo će doneti konkretne prednosti ljudima, preduzećima i vlastima. Obezbeđivanjem precizne navigacije, Galileo će podupreti niz usluga u oblasti saobraćaja, poljoprivrede, zdravstva, elektroenergetskih mreža, finansijskih transakcija, operacija spasavanja i mnogih drugih.”

Elžbieta Bjenkovska, komesarka za unutrašnje tržište, industriju, preduzetništvo i mala i srednja preduzeća dodaje: „Lansiranje satelita iz grupacije Galileo predstavlja veliki uspeh. Sa novim satelitima u orbiti, Galileo će uskoro početi da pruža usluge svojim korisnicima. Osim toga, nadovezaćemo se na uspeh rakete Ariane-5 kako bismo obezbedili samostalni pristup Evrope svemiru i ojačali njenu poziciju ključnog igrača u ovoj oblasti.”

Galileo će nakon puštanja u rad omogućiti veću preciznost u globalnom pozicioniranju i pružanju informacionih usluga o vremenu, što predstavlja važan deo Svemirske strategije Evropske komisija. Kao deo inicijalnih usluga koje će uskoro biti dostupne, Galileo će podržati operacije potrage i spasavanja, reagovanja na vanredne situacije i rad policije, a pružaće i besplatne satelitske podatke o pozicioniranju, brzini i vremenu. Očekuje se da Galileo bude u potpunosti funkcionalan od 2020. godine. Trebalo bi da do tada pomogne unapređenje navigacije u automobilu i signala mobilne telefonije kao i bezbednosti drumskog i železničkog saobraćaja, te da ubrza otvaranje radnih mesta u oblasti visokih tehnologija širom Evrope.